Пам'ятки історії та культури Самбора

Омелян Леськів - культуролог, краєзнавець, вчитель, член Національної спілки журналістів України, член Всеукраїнського об’єднання «Письменники Бойківщини» - став черговим гостем Християнської порадні, яка діє при Дитячій школі "Зернятко" ім. бл. Йосафати Гордашевської. Зустріч відбулася 23 березня в храмі Покрова Пресвятої Богородиці м. Самбора та носила назву "Пам'ятки історії та культури Самбора - важливі засоби духовного і патріотичного виховання дітей".

 

 

 

"За словами Омеляна Леськіва, тема краєзнавства займає і займатиме особливе місце у розвитку дитини та її становленні як особистості, громадянина України. Водночас краєзнавство - важлива складова мистецтва. А Самбір у цьому плані  багатий і цікавий як для його мешканців, так і туристів. 

 

Зокрема, Омелян Леськів детально зупинився на історії окремих пам’яток архітектури, культури, історії, меморіальних таблицях, які дісталися нам у спадок від мудрих попередників. Не оминув і сучасних творінь митців. Високу оцінку дав пам’ятнику жертвам Голодомору в Україні, але, на жаль, йому місце не в гущавині міського парку, а на площі Пам’яті, яка в Самборі потребує нових поповнень. 

 

Звернув увагу гість порадні на особливість архітектурного вирішення собору Покрова Пресвятої Богородиці, рівних якому мало в Україні. Належно самбірчани пошанували письменника Івана Филипчака, інших видатних постатей. Наголосив також, що Самбір – споконвіку  бойківське місто. А відтак воно потребує захисту від надмірного нагромадження нетипових етнічних стилів та напрямків у спорудженні пам’ятників. Серед таких і кам’яна фігура переселенки на автостанції.

 

У виступі Омелян Леськів значну увагу приділив сакральному мистецтву, присудженню новим пам’ятникам відповідних назв, написам на медіальних дошках, недоречних перейменувань вулиць тощо. 

 

Самбір займає особливе місце на мапі України. Тому, переконаний Омелян Леськів, надалі не можна допускати пам’ятникового хламу. До вирішення краєзнавчих проблем слід залучати фахівців. За таких умов древнє місто збереже привабливість своїх вулиць історичних епох, застиглу мелодію архітектури, стане містом, в якому захочеться жити і працювати всім наступним поколінням."

 

Микола СЕНЕЙКО, журналіст, письменник