семінар у Самборі

Активні методи з дошкільнятами

Кожна дитина не може жити у безладі, вона намагається пізнати навколишній світ та свої звязки з ним, усе дослідити, пояснити, упорядкувати, наповнити змістом життя та діяльність людей, перевірити на власному досвіді отриману інформацію. Вона прагне познайомитись з умовами життя та його основними законам, відкрити для себе та інших людей свої можливості та знайти своє місце ще в ранньому віці у складному, суперечливому і широкому для неї світі, відчути себе щасливою.

Саме в цьому ще дошкільному віці педагоги-катехити повинні сіяти в маленькі душі зерно Божої правди, привчати дітину жити згідно Божих заповідей, дотримуватись християнських звичаїв та традицій, спільно з батьками приймати участь у Святій Літургії,а також виконувати повсякденні моральні норми поведінки. Звичайно, що у повному обсязі ці якості ще не можуть бути сформованими у дитини дошкіль­ного віку. Проте створити фундамент, на основі якого можна формувати майбутнього християнина, не лише можливо, а й потрібно.

  Саме з цією метою 9 лютого цього року в Прокатедральному храмі Покрови Пресвятої Богородиці м.Самбора відбувся семінар на тему: «Активні методи праці з дітьми дошкільного віку». Організували його Катехитична Комісія Самбірсько-Дрогобицької Єпархії УГКЦ, Самбірський Деканальний Катехитичний Осередок, Катехитична школа імені Митрополита Андрея Шептицького. Семінар проводила Наталія Сиротич, дитячий педагог-психолог, катехит. На семінарі були присутні катехити Самбірсько-Дрогобицької єпархії, вихователі дошкільних закладів, молодь, яка працює з дітьми на парафіях. Згодом до активної частини семінару долучилися також студенти педагогічного коледжу.

Основна мета – вивчити психологічні особливості дошкільнят, а також ознайомитися із новими методами праці з дітьми дошкільного віку.

Розпочався семінар зі Святої Літургії у Прокатедральному храмі. Під час проповіді о.Флор Дашинич, сотрудник храму Покрови Пресвятої Богородиці, роздумував над недільним євангелієм, а також на завершення уділив пастирське благословення усім присутнім, наголосив на особливості цього зібрання і побажав спільної творчої праці. Після цього відбулась реєстрація учасників і перекуска. Опісля розпочалась цікава частина семінару зі вступного слова-привітання п. Вікторії Марко. Такожз зі словами привітання та пастирськими настановами звернулися до усіх учасників: о. Миколай Витівський, голова Самбірсько-Дрогобицької Катехитичної Комісії, о.Ігор Стецьків, голова Самбірського Деканального Катехитичного Осередку. О. Миколай Витівський відзначив грамотами найбільш активних катехитів, які підготували дітей до різних конкурсів та зайняли призові місця на Єпархіальному та Патріаршому рівнях.

Перші кроки робились поступово. Спочатку всі учасники знайомились між собою, коротко представивши свою діяльність з дітьми. Познайомившись, ми об’єднались у велику спільноту і розпочали роботу семінару.

В першій частині семінару п. Наталя Сиротич, викладач Київського університету імені Грінченка, охарактеризувала психологічні особливості дошкільнят, роблячи наголос на християнському вихованні, способах передання віри, серед яких є: формувати первинну довіру до Бога, допомогти відчути безпеку у Бозі та Його любов до дітей, викорінити з дитячих душ егоїзм… Завдяки дружньому спілкуванню учасники обмінювались думками і відповідали на запитання, які виникали в процесі навчання. Всі дійшли висновку, що передавати віру дитини потрібно з моменту її зачаття, ще в утробі матері. Адже віра – це щоденне переживання з дитиною цілого її життя, в тому числі, успіхів та невдач.

Під час обідньої прерви нас дуже смачно годували батьки катехитичної школи. Після обіду о.Володимир Коркуна, адміністратор Прокатедрального храму Покрови Пресвятої Богородиц,і запросив учасників семінару на екскурсію і, перегорнувши сторінку в минул, ознайомив нас з історією будівництва місцевого собору.

В другій частині семінару п. Наталя ознайомлювала учасників із активними методами праці з дошкільнятами та, як правильно їх використовувати в процесі виховання. Адже будь-який напрям виховної роботи з дітьми дошкільного віку передбачає використання системи прийомів, способів, операцій пізнання особливостей їхнього світовідчуття, мислення, поведінки і цілеспрямованого впливу на них. Щоб краще це зрозуміти учасників було поділено на 5 груп: віра, надія, любов, милосердя і радість. Кожна з груп мала свою тему для роботи: Стрітення, як чудово мене творить Бог, мої святі на небі і чуда Ісуса. Кожна група за невеликий проміжок часу повинна була розробити на отриману тему заняття, використавши метод співділення, та завершити заняття сюрпризним моментом. Працюючи над завданням кожен активно і творчо намагався долучитись до роботи в групі і внести свою пропозицію. Намагаючись не «пасти задніх» кожен виконував свою наперед розподілену роль. Після презентації заняття всі були веселі, вивчивши ідеї, творчі напрацювання та вміння застосувати конкретний метод під час проведення так званого уроку. Опісля ми з п. Наталею розучували співаночки (пісні з рухами) та вправи для втомлених пальчиків і фізкультхвилинки, які вихователі-катехити зможуть використовувати на заняттях.

Цей семінар є чудовим свідченням того, що завдяки отриманій інформації, наші думки і бачення об’єднались навколо дитини дошкільного віку.

На завершення кожен висловив свою думку щодо проведеного семінару, а також щиро подякували всім організаторам, які долучились до проведення такого навчального і пізнавального семінару.

 Підготувала учасниця семінару Лілія Левицька