сімейні фінанси
СІМЕЙНІ ФІНАНСИ
Порядок у фінансових проблемах є однією з найважливіших передумов сімейної згоди. Адже фінансові проблеми дуже часто бувають причиною подружніх суперечок, особливо тоді, коли ні він, ні вона не навчені ощадливо витрачати гроші. Перші роки подружнього життя для більшості молодих людей бувають особливо важкими в матеріальному відношенні (якщо їм не надають допомоги батьки). Тому молоде подружжя повинно докласти значних зусиль, щоб правильно організувати свій бюджет, враховуючи і довгострокові потреби, щоб навчитися планувати й економко господарювати. Яким же чином цього досягти?
Насамперед слід щомісяця робити кошторис витрат. Для цього можна використати звичайний зошит, ліву частину якого відвести під кошторис на наступний місяць, а праву - для запису витрат у поточному місяці. Більш практично може виявитися двотижнева бухгалтерія, але і в цьому разі кошторис слід робити на цілий місяць.
Деякі сім'ї систематично фіксують усі родинні витрати протягом життя. Витрати записують у кілька стовпчиків, наприклад, "їжа", "дрібні домашні витрати", "великі витрати" (квартира, бензин, одяг, подорожі тощо), а сумарні видатки і прибутки занотовуються щомісяця на окремій картці. Підсумовуючи кожен рік, партнери з'ясовують, як вони господарювали протягом цього року. Якщо, наприклад, дорого обійшлася відпустка, то помітно знизилися витрати на одяг та інші речі. Відповідно до цього вони можуть точніше розрахувати свої можливості на майбутнє.
Щомісячне планування звичайних видатків полегшить відкладання грошей до відповідних конвертів - на квартиру, харчування, автомобіль, дрібні домашні витрати, одяг і т. ін.
Раціональне витрачання грошей значною мірою залежить від довгострокового фінансового планування. Регулярні видатки фіксуються разом з поточними видатками щомісяця (харчування, домашнє господарство, квартира, транспорт, плата за ясла, дитсадок, шкільні витрати, мовні та музичні курси тощо). Крім цього, ми плануємо витрати на відпустку, піонерські табори, екскурсії, на одяг, купівлю різних предметів для дому, для дачі і т. ін.
У планування слід включити і створення фінансових резервів на непередбачені випадки. Щоб нічого не пропустити в таких планах, їх краще записувати. Добре себе зарекомендувало складання списків запланованих покупок на тривалий час. Реальному плануванню сприяє заощадження грошей. Зручним і доцільним є перерахування на ощадкнижку заробітної плати - таке перерахування значно зміцнює фінансову дисципліну. Адже не маючи в руках грошей, ми вже так легко не піддамося спокусі витратити їх на те, що нам упаде в око.
Добрі наслідки має спільне господарювання і спільне вирішення подружжям фінансових питань. Регулярно записуючи видатки і спільно приймаючи рішення, можна уникнути багатьох зайвих суперечок і взаємних непорозумінь.
Кишенькові гроші слід тримати окремо від призначених на хазяйство. В більшості сімей сума кишенькових грошей визначається передусім витратами на транспорт, обіди, пресу, сигарети та ін.
У деяких сім'ях зарплата жінки, наприклад, витрачається на домашнє хазяйство, а зарплата чоловіка - на умеблювання квартири, експлуатацію автомобіля, заощадження на відпустку і т. ін. Цей спосіб можливий тільки в тому разі, якщо обоє добре вміють розпоряджатися грішми.
Тепер щодо суперечок про рівень участі чоловіка й жінки у спільних витратах сім'ї: згідно з законодавством про сім'ю, кожен з них повинен витрачати на її потреби суму, що відповідає його фактичним можливостям і залежить від розмірів його прибутків.
Сім'ям, фінансова ситуація яких змінилася (наприклад, внаслідок того, що жінка взяла відпустку по догляду за дитиною або тільки повернулася на роботу, або син чи донька почали заробляти), рекомендується вести щоденні підрахунки протягом кількох місяців, щоб з витратами родини відповідним чином узгодити новий сімейний бюджет, планування покупок та заощаджень і т. ін.
Із запропонованих вище методів слід насамперед рекомендувати вести зошит для щомісячного обліку витрат і запису речей, які необхідно придбати для членів сім'ї. Причому треба встановити черговість у купівлі цих речей і відкладати гроші на придбання тих із них, які потребують значних витрат.
У зв'язку з цим варто зупинитися на тому, як навчити дітей змалку правильно розпоряджатися грішми. В одній знайомій мені сім'ї раз на місяць всі її члени, включаючи дітей, спільно вирішують такі фінансові проблеми, обговорюють список речей, які і кому з членів родини треба купити в першу чергу. Це відучує дітей егоїстично наполягати на задоволенні їх бажань, що має надзвичайно велике значення для їх подальшого життя.
У сім'ях, де фінансові проблеми вирішуються раціонально, діти регулярно одержують незначну суму кишенькових грошей, котрі вони витрачають на свої шкільні потреби, квитки в кіно, ласощі і т. ін. Батьки привчають дітей заощаджувати гроші, заробляти збиранням вторинної сировими тощо. Пізніше їх залучають до вирішення деяких серйозних фінансових проблем, таких, як придбання цінної речі, проведення відпустки та ін.
Батьки заохочують дітей працювати під час канікул, а зароблені гроші витратити потім, скажімо, на здійснення якогось свого бажання (придбання велосипеда, фотоапарата тощо). Коли діти почнуть заробляти, треба, щоб вони певну частину своєї зарплати віддавали на сімейні витрати і робили заощадження. Такі діти зможуть потім успішно розпоряджатися фінансами й у своїй власній сім'ї.
Проте в деяких сім'ях як батьки, так і інші родичі змалечку засипають дітей грошима. Дорослі часто не вимагають від дітей, що вже працюють, регулярних внесків у сімейний бюджет. Це призводить до того, що молоді люди бездумно витрачають великі суми грошей. Одружившись, вони виявляються нездатними належним чином організувати бюджет сім'ї.
Питання для обговорення:
- Чи погоджуєтесь із вище написаним? Обгрунтуйте відповідь
- Хто у вашій сімї відповідальний за ведення бюджету?
- Чи вважаєте себе марнотратом? Якщо так, то як ця риса у вас проявляється (в яких ситуаціях)?
Напишіть 10 речей, до яких ви найбільше прив’язані і які посідають важливе місце у вашій сімї.