хто важливіший?

Чоловік чи жінка - хто важливіший? 

Так часто в сучасному світі говориться про важливість пошани до гідності людини, про права найрізноманітніших груп людей, про повагу... Особливим чином такі розмови торкаються сім'ї та стосунків між жінкою і чоловіком. Безліч написаних книжок та статей, неймовірна кількість публічних та приватних дискусій - чи усе це робить міцнішими наші сім'ї, щасливішими чоловіків, жінок та їхніх дітей?
Протягом історії ми спостерігаємо неодноразову зміну суспільних устроїв, матріархат змінювався патріархатом й навпаки. Але досить часто в історії ми зможемо знайти згадки про пригнічення та дискримінацію жінок.
Сучасна демократія скасувала суспільну ієрархічну систему та привілеї Середньовіччя, пов'язані з суспільним становищем та статтю, й проголосила принцип рівності усіх перед законом. Але головним моментом є питання про співвідношення порядку та рівності.
Якби люди були дійсно рівними, незалежно від свого становища чи статі, не було б відмінностей між тими, хто править й тими, ким правлять, так само як між чоловіком та жінкою. В такому суспільстві запанували б анархія та безлад. З іншого боку, занадто великий наголос на порядок неминуче приводить до втрати деяких аспектів рівності. Тому важливо зрозуміти істинний сенс поняття рівності для того, щоб знайти правильне вирішення цієї проблеми.
Давайте спробуємо розглянути питання про стосунки між чоловіком та дружиною, а також питання про рівноправ'я чоловіка та жінки. Раніше для суспільства були характерними такі явища, як пригнічення та дискримінація жінок чоловіками, але в останні роки велику силу набув рух за емансипацію жінок, який пропагує надання жінкам рівних прав з чоловіками. З іншого боку, в таких розвинутих країнах, як США, де активно розвивається емансипація жінок, зростає відсоток розлучень та розпад сімей. Такі соціальні недуги поширилися внаслідок надмірного наголосу на рівноправ'я чоловіків та жінок.
Усе в нашому світі існує завдяки взаємодії, починаючи від електронів та протонів й закінчуючи людьми. Якщо взаємодія зникне, то наш світ, так само як і людство, просто перестане існувати. А в будь-яких стосунках завжди є той, хто займає положення суб'єкта й той, хто займає положення об'єкта. В світлі цього ми можемо зробити висновки, що рівноправ'я не може бути між людьми, які є різними за родом занять, тому що суспільне життя обов'язково передбачає наявність стосунків суб'єкта та об'єкта, як це є у взаємовідносинах уряду та народу, керівника та підлеглого, вчителя та учня, і т.д. Однак у любові має місце рівність в тому сенсі, що усім людям дарована однакова повна любов - незалежно від їх професії або громадського становища. Наприклад, президент країни може любити своїх дітей так само, як і простий громадянин тієї ж країни.
В сім'ї не може бути абсолютного рівноправ'я між чоловіком та дружиною, але це ніякою мірою не означає, що один з них має більшу цінність ніж інший. Між чоловіком та жінкою повинні бути гармонійні стосунки, вони повинні віддавати та приймати з відповідних положень суб'єкта і об'єкта. При виконанні цієї умови їх стосунки будуватимуться на основі любові, як чоловік, так і дружина будуть відчувати радість.
Для того, щоб знайти вірну відповідь на питання рівності чоловіків та жінок, ми повинні детальніше проаналізувати принципи, на яких будуються стосунки між ними, подивитися на природу цих стосунків. Актуальність цього питання зумовлена тим, що переважна більшість людей будувала стосунки на основі бажань власного „его", або, простіше кажучи на егоїзмі. Розглянувши історію людства, ми зможемо з впевненістю сказати, що це є історія конфлікту на особистому, сімейному, суспільному та світовому рівні. Людство постійно перебуває в боротьбі за владу, землю, гроші, вплив і т.д. Нажаль, в історії значно більше випадків, коли люди хотіли отримати щось, виходячи з власних егоїстичних бажань, ніж віддати або допомогти ближньому, базуючись на принципі альтруїзму - життя заради інших. Життя заради інших базується на принципі дарування, самопожертви заради партнера, суспільства, країни або світу. Якщо людина має всього вдосталь в будь-якому - матеріальному, моральному чи духовному - плані, то питання рівності ніколи не постане. Воно актуальне лише тоді, коли людині чогось бракує. Тому вирішення проблеми рівності потрібно шукати не в зовнішніх чинниках, як то соціальне або матеріальне становище людини в суспільстві, а в принципі, на якому базуються стосунки між людьми. Якщо ми будемо будувати стосунки в сім'ї, суспільстві, країні або світі на егоїстичних бажаннях та прагненнях, то ми так ніколи і не зможемо вирішити це питання. Лише поклавши в основу життя заради інших та використовуючи альтруїстичний підхід, ми зможемо знайти реальний шлях вирішення проблем, пов'язаних з питанням рівності чоловіків та жінок.
В кожній культурі є свої уявлення про ідеал чоловіка та жінки, але завжди спостерігається розділення соціальних ролей, які гармонійно доповнюють одна одну. Крім того, такі якості як відповідальність та надійність завжди характеризують справжнього чоловіка, а ніжність та готовність до співпереживання – справжню жінку. Ці риси не даються нам в момент народження, вони приходять до нас як наслідок довгої та напруженої роботи над собою.
Прагнення абсолютно зрівняти роль чоловіка та жінки нагадує мені спробу зрівняти роль цукру та солі в приготуванні їжі. В одних стравах треба більше солі, тоді як в інших потрібно більше цукру. Спробуйте поміняти їх місцями або зрівняти їх кількість, навряд чи комусь це сподобається. Їх цінність абсолютно однакова. Те саме стосується й чоловіка та жінки. В кожного з них є своє покликання, права та обов'язки, й ніколи не варто їх забувати, зрівнювати або міняти місцями. Так само, як ніколи не треба забувати про те, що як чоловік, так і жінка мають абсолютно однакову унікальну цінність. Кожен з них відіграє відповідну роль в сім'ї та суспільстві. Чоловіки приносять в наше життя впевненість та спокій, тоді як жінки ніжність та тепло. Саме тому я впевнена, що ті, хто прагне змінити те, що було закладено в нас матінкою-природою, намагаючись довести що чоловік та жінка можуть обійтися один без одного або поміняти їх положення місцями, глибоко помиляються.
Вирішення проблеми стосунків між чоловіком та жінкою лежить не так у тому, наскільки рівні становища вони займають, як у тому, на яких принципах вони будують свої стосунки. Якщо ви зможете користуватися в своєму житті принципом життя заради інших, то воно стане набагато яскравішим та щасливішим.
                                                                                                                                                                                                                                Ігор Корсун